Místní knihovna SMILOVICE
Smilovice 13
739 55 Smilovice
tel: 606 132 779
email: knihovna.smilovice@smilovice.cz

zpět

2005


07.04.2008 21:14 V Místní knihovně ve Smilovicích, byly vypracovány tři projekty s žádostmi o poskytnutí dotací Ministerstva kultury z programu VISK 3 a Knihovna 21. století.
Z Ministerstva kultury z grantu Knihovna 21.století jsme získali na projekt: Kultura a vzdělávání od mateřské školky dotaci ve výši 5 000,- Kč . Finance jsme použili na pořádání vzdělávacích akcí během minulého roku, bylo jich 19 (Noc s Andersenem, Putovní výstava záložek, beseda s I.Březinovou a R. Stillerem, soutěže a ankety, Večerníček ...). Spoluúčast a podporu pro konané akce v knihovně zajistila obec.
Další dotaci jsme žádali v hodnotě 10 000,- na doplnění knihovního fondu pro národnostní menšiny (projekt: Knihovní fond národnostní menšině). Tento grant jsme obdrželi v poloviční výši.
Ze spoluúčasti obce byly zakoupeny knihy do polského knižního fondu v celkové hodnotě 10 282,-Kč.
Z programu VISK jsme dotaci neobdrželi.
V Místní knihovně je funkční informační centrum Regionálního sdružení pro česko – polskou spolupráci.
Pokračujeme ve spolupráci s Knihovnou v Hnojníku, která zajišťuje pro nás regionální funkce a taky s Regionální knihovnou v Karviné, kde nakupujeme výměnné soubory polské literatury.
Rozšířili jsem počet odebíraných periodik na 27 titulů ( české i polské).
V uplynulém roce navštívilo knihovnu  1 726 návštěvníků  a do knihovního fondu přibylo celkem  201 knihovních jednotek. V knihovně proběhlo celkem 19  vzdělávacích a výchovných akcí, kterých se účastnili nejvíce mladší  čtenáři.

Noc s Andersenem – tímto názvem si připomínáme svátek dětské knihy, který se slaví 2.dubna  na počest narození dánského pohádkáře a spisovatele Hanse Christiana Andersena ( 2.4.1805- 4.8.1975)

První nocování ve Smilovické knihovně  
Na závěr měsíce března – měsíce Internetu proběhla  pohádková Noc s Andersenem celkem na 406 místech   v České republice, Polsku, Rakousku  a na Slovensku. Této jubilejní Noci se zúčastnilo celkem 14 516 spáčů.
Jedno spací místo bylo v knihovně ve Smilovicích, kde spalo z pátku na sobotu celkem 12 dětí a 2 dospělí. A co jsme dělali?  Společnými silami a za pomoci našeho  místostarosty p. Ondraczky jsme zasadili  10 pohádkových stromů a tyhle stromy nesou název přímo pohádkový, jmenují se totiž Pohádkovníky Andersenovy. Po setmění nás vystrašily pohádkové bytosti a setkali jsme se Sněhovou královnou, která nás lákala do svého království.
  Kreslili jsme  a psali pohlednice a ty se rozlétly do širého světa a jedna dokonce dolétla  do Dánska ke královně Margrehe II. a další jsme posílali známým osobnostem spojeným s touto nocí. Zpět do knihovny nám doputoval děkovný dopis p. Livie Klausové, která děkuje všem dětem za desítky těchto  vlastnoručně vyrobených a zaslaných pohlednic.
Vyrobili jsme  si masky a stali se z nás čertíci, lesní skřítkové a Sněhové královny. Soutěž o nejhezčí masku nám přišel vyhodnotit p. starosta P. Szalbut a neměl to vůbec lehké. Dále jsme poslouchali pohádky, luštili kvizy, křížovky a soutěžili. A abychom se nebáli, vařili jsme Protistrašidlový čaj ! O půlnoci nás čekalo překvapení: NAVŠTÍVIL NÁS POHÁDKÁŘ .
Pomocí internetu jsme se podívali i do ostatních knihoven a viděli jsme dokonce klučičí princeznu na hrášku. Přesto, že jsme více nespali než spali noc se rychle chýlila ke konci. Do ranního vstávání se nikomu nechtělo. Probuzení nastalo až při  vyhodnocování soutěží a rozdávání  cen,  pak jsme se rozloučili a šli jsme dospávat domů, to co jsme v noci nestihli.

VÝSTAVA ZÁLOŽEK
Putovní výstava záložek proběhla v měsíci dubnu v Místní knihovně ve Smilovicích.  Bylo zde vystaveno celkem 434 záložek, které byly zhotoveny různou technikou. Vystavené záložky byly paličkované, háčkované, krajkové, textilní  a  papírové zhotovené různými technikami. Po dvou letech mohli výherci soutěže (O nejhezčí záložku  - A. Kowalczyková, O. Lipowczan, Š. Matoušková) opět shlédnout svá dílka a celkem tuto výstavu shlédlo 83 návštěvníků. Výstava dále putuje po dalších českých a moravských knihovnách
                
BESEDOVALI  JSME  S  BŘEZINOVOU
   Poslední týden  ve  školním roce,  se konala pro děti  v Místní knihovně ve Smilovicích  BESEDA  s  autorkou   knih: Jak to bylo dál, Začarovaná třída, Trosečníci, Encyklopedie, Holky na vodítku ...  IVONOU  BŘEZINOVOU .
   Paní Ivona k nám přijela z Prahy. Bydlí  tam spolu s manželem a dvěmi dcerami v rodinném domku a mezi nás přijela s velkým batohem  plným krásných knížek, které napsala.
   Vyprávěla nám o své tvorbě, co všechno předchází tomu, než se nám taková kniha dostane do rukou. Přiblížila nám své hlavní postavy, a dověděli jsme se také zajímavé informace o autorce samotné.
     První beseda byla určeny pro žáky 4. a 5. třídy ze Smilovic a přišli mezi nás také žáci 6. třídy z polské školy v Hnojníku  s  paní. uč. Rybickou. Na této besedě měly velký ohlas knihy z cyklu Holky na vodítku:  Jmenuji se Ester (gamblerka), Jmenuji se Alice (narkomanka), jmenuji se Martina (bulimička). Studenti  samotnou autorku zahrnuli spoustou otázek a  spisovatelka na ně ochotně odpovídala. Představila nám také svou novou knihu Básník v báglu, která vypráví o třech dívkách, které se rozhodly podniknout máchovské putování kokořínskými lesy až k Máchovu jezeru. Samotná kniha čtenáře nenásilným způsobem seznamuje s našim nejznámějším básníkem K.H. Máchou.   Povídalo  se nám dobře, ale na chodbě už čekaly menší děti na další  besedování, a  tak první beseda byla u konce.
  Další beseda byla pro děti z Mateřské školy  a  pro žáčky od 1. do 3. třídy. Tady si děti mohly poslechnout autorské čtení z knihy Teta to plete, vydané v edici První čtení.  Kniha je napsána  velice zábavným způsobem,  který se dětem moc líbil.  Jsou v ní uvedené známé pohádky, jejichž  vyprávěčkou  je teta, která ráda plete svetry, šály, čepice. Při pletení  vypráví dětem pohádky, šibalsky se usmívá a plete jednu pohádku s druhou
Závěrem besed  proběhl i prodej vystavených autorčiných knih  a konala se autogramiáda, kde autorka podepisovala své knihy i s  věnováním.   Po té jsme se s paní Březinovu rozloučili, a ta ještě spěchala na další besedu do třanovické knihovny.

ČETLI JSME BABIČKU
  Ve 112 knihovnách byl Týden knihoven 2005 zahájen 3. října tzv. Velkým Říjnovým Společným Čtením. V rámci tohoto Týdne, jsme se sešli již po třetí ke společnému čtení i  v knihovně ve Smilovicích. Tak jako v jiných knihovnách, jsme tuto chvíli zahájili četbou z knihy naši nejznámější autorky – Boženy Němcové – Babička. Tentokrát si každý mohl donést do knihovny i svou oblíbenou knihu českého autora, a přečíst z ní nějaký úryvek. V té chvíli se společně četlo ve 112 knihovnách po celé republice. U nás jsme přečetli 41 ukázek od 19 autorů,  předčítalo 27 čtenářů a  nejmladšímu čtenáři bylo 8 let.

   Oblíbená je také doprovázející akceProvázkiáda, při níž návštěvníci  projevují svůj vztah ke knihovně navázáním provázku. Letos se do akce zapojilo 78 knihoven kde bylo navázáno 10339 provázků o celkové délce 5169,5 metru. Ve Smilovicích jsme navázali  60 provázků, a umístili jsme se na 27. místě.

JAK A KDY JSEM SE POPRVÉ SEZNÁMIL(A) S TOUTO KNIHOU ?
   K osobnosti   Boženy Němcové probíhala anketa pro mládež, kde děti uváděly jak se seznámily  s její nejznámější a nejčtenější knihou. Potěšující je, že  anketu vyplnilo 40 čtenářů do 15 let, kteří se s knihou setkali a to v podobě knižní nebo ve filmové.  Z odevzdaných anketních lístků, byli vylosování výherci, a těm pak starosta  a zastupitelstvo obce předalo sladké odměny.

ODMĚŇOVALO SE HNED 2x   aneb  SETKÁNÍ PATNÁCTI BABIČEK
   Další odměny se udělovaly i účastníkům soutěže „Přineste do knihovny výtisk knihy „Babička“.
Děti probíraly domácí knihovničky, také i knihovny  svých tet, babiček  a známých, a  v knihovně se nám sešlo 15 výtisků této knihy. Z knih byla uspořádána výstavka, a nejstarší „Babička“ měla 99 let,  vydal ji  v Praze nakladatel  František Bačkovský v roce 1906. Tuto nejstarší knihu nám  do knihovny přinesla Veronika Vanduchová.

CESTOVALI JSME AFRIKOU
   Na několik okamžiků jsme se s cestovatelem Martinem Stillerem podívali do jednoho ze států na  vzdáleném kontinentu – navštívili jsme Ghanu.  Cestovatel M. Stiller nám ze své cesty přivezl diapozitivy a jejich promítání provázel  vyprávěním o této zemi a ukázkou domorodé hudby.  Viděli jsme jak se děti učí zeměpis, když nemají učebnice ani atlas , jak rostou kakaové boby, a taky jak asi vypadá jediná popelnici v té daleké zemi. Dvouhodina promítání skončila a my jsme se znovu ocitli v naší vesnici.

SOUTĚŽ pro malé i velké znalce VEČERNÍČKŮ
  Během vánočních prázdnin si děti mohly zasoutěžit v Místní knihovně ve Smilovicích.
Bylo pro ně připravené  luštění kvizů, poznávání úryvků pohádek,  spojování pohádkových dvojic,  kreslení,  pro starší čtenáře hledání odpovědi na internet atd.  Za vyplnění úkolů  se soutěžícím přidělovaly body a  závěrem soutěžního dopoledne byly výhercům předány ceny. Hlavní cenu , kterou uděloval starosta obce, nám darovala Česká televize a výherkyni se stala Markéta Rajnochová. Ostatní  soutěžící taky neodešli s prázdnou. Děkuji paní Dance Szalbutové za pomoc při průběhu  této soutěže.
 
Knihovna Smilovice © 2025 | poslední aktualizace: 20.02.2025 14:03